W sobotę 23 sierpnia 2024 r. pożegnaliśmy na Cmentarzu Komunalnym w Zielonej Górze naszego mieszkańca Pana Ludwika Oleksego odznaczonego m.in. Krzyżem Więźnia Politycznego, Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pan Ludwik urodził się 1 stycznia 1930 roku w Paszynie koło Nowego Sącza. Szkołę średnią ukończył w 1948 roku w Nowym Sączu. W 1951 roku ukończył Oficerską Szkołę Piechoty we Wrocławiu uzyskując stopień oficerski. Podczas pracy w jednostce wojskowej w Kożuchowie, a następnie w łódzkiej Oficerskiej Szkole Politycznej u młodego porucznika rodził się sprzeciw przeciwko nadmiernej indoktrynacji młodszej kadry oficerskiej oraz ówczesnemu systemowi. Postawa ta doprowadziła do represji i aresztowania. W Marcu 1953 roku został skazany na 5 lat odosobnienia, zdegradowany do stopnia szeregowca i pozbawiony na 2 lata praw obywatelskich. Z zasądzonej kary odbył rok i w 1954 roku wyszedł z więzienia dzięki ówczesnej „odwilży”.
Fakt, że był więźniem politycznym i to, co wówczas przeszedł wywarło piętno na cały jego życiu. Po zwolnieniu z więzienia powrócił w rodzinne strony. Jednak ze względu na wcześniejszy wyrok nie mógł znaleźć stałego zatrudnienia. W 1956 roku ożenił się i wyjechał na Ziemie Zachodnie, gdzie dostał mieszkanie i pracę w Lasach Państwowych. W latach 1957-1991 pracował w rejonowym, a później w Okręgowym Zarządzie Lasów w Żarach, a następnie w Zielonej Górze w charakterze pracownika służby zaopatrzenia. Ostatni rok życia spędził w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze.
Obok pracy zawodowej uprawiał twórczość artystyczną. Wykonał około 400 rzeźb, w tym prawie połowa rzeźb, to ptaki. Brał udział w około 150 wystawach i plenerach rzeźbiarskich. Rzeźbiąc ptaki, starał się jak najwierniej odzwierciedlać cechy poszczególnych gatunków, oddać nie tylko kształt, ale i ubarwienie ptaka. W jego pracowni, na półkach siedzą głuszce, rybitwy, dzięcioły pawie, sowy… Osobną grupę stanowią rzeźby figuratywne – sceny wiejskie, Chrystusy Frasobliwe, rzemieślnicy, a także rzeźby odzwierciedlające jego trudne losy. Te ostatnie noszą przejmujące tytuły: Przesłuchanie, Wrzesień 39, Solidarni. Jednak jego ulubionym tematem zawsze było macierzyństwo.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedziba w Ochli, Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich czy Muzeum Regionalnym w Pleszewie.
Cześć Jego pamięci!