O NAS

Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze jest jednostką budżetową Miasta Zielona Góra w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Dom zgodnie z Uchwałą Nr XXXIII.273.2012r. Rady Miasta Zielona Góra z dnia 26 czerwca 2012r. przeznaczony jest dla 136 osób:
1) 80 osób w podeszłym wieku,
2) 56 przewlekle somatycznie chorych.
Pierwszeństwo w przyjmowaniu do Domu mają osoby z uprawnianiami kombatanckimi.

Dom usytuowany jest na wzgórzu, w pobliżu bloków mieszkalnych i lasu. Sąsiadujemy z kościołem pw. św. Urbana I.

Najbliższy przystanek autobusowy to linia nr 6.

Dom otwarty został w 1977 r. i składa się z pięciu obiektów:
– budynku administracyjno-socjalnego,

– trzech budynków mieszkalnych (2-piętrowych) połączonych łącznikami.

– jeden budynek przeznaczony na izolatoriumOgółem Dom, posiada wszystkie pokoje jednoosobowe z łazienkami oraz dwupokojowe segmenty.

Dom Kombatanta pozbawiony jest barier architektonicznych (drzwi na fotokomórkę, windy, podjazdy). Dla osób, które chcą korzystać z dostępu do internetu polecamy naszą czytelnię wyposażoną w komputery z zainstalowanym programem Skype, który ułatwi rozmowy przez Internet.

W Domu znajdują się

1. Zaplecze medyczno-rehabilitacyjne:

– gabinet lekarski,

– gabinet stomatologiczny,

– gabinet zabiegowy,

– gabinet fizjoterapii,

– sala gimnastyczna.

2. Zaplecze kulturalne:

– biblioteka z czytelnią,

– sala widowiskowa,

– aneksy wypoczynkowe,

– kaplica,

– sale terapii zajęciowej.

3. Zaplecze gospodarcze:

– kuchnia z zapleczem magazynowym,

– jadalnia,

– pralnia,

– gabinet fryzjerski,

– gabinet krawiecki,

– kuchenki podręczne na pawilonach.

Na rzecz Domu, obok wykwalifikowanej kadry pracowniczej, aktywnie działa Samorząd Mieszkańców i Koło Kombatanckie. Dyrekcja oraz pracownicy starają się zaspokoić potrzeby bytowe i zdrowotne mieszkańców a także wpływać na rozwój ich osobowości i pasji kulturalnych.

W Domu działa aktywnie Chór „Sami Swoi” i grupy terapii zajęciowej. szeroko rozwinięta jest współpraca z uczniami zielonogórskich szkół i przedszkoli: Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Publiczną Szkołą Podstawową Nr 7 im. Mikołaja Kopernika.

Na wolontariat i praktyki w Naszym Domu przychodzą licznie studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz szkół policealnych.

Mieszkańcy zawiązują przyjaźnie ze środowiskiem lokalnym poprzez organizowanie wspólnych wyjazdów do teatru, kina, wycieczki do lasu, wspólnych wieczorków tanecznych itp.

Umożliwia się mieszkańcom posiadanie własnych drobnych przedmiotów codziennego użytku, a nawet mebli i sprzętu RTV, co pozwala stworzyć rodzinny, domowy klimat.

Skip to content