Nasz Mieszkaniec, Pan major Józef Kasperowicz, ps. „Bystry” obchodzi 103. urodziny

foto: Zbigniew Płaczkiewicz

Z okazji 103 urodzin dostojnego Jubilata w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze odwiedziła delegacja żołnierzy 5. Lubuskiego pułku artylerii z dowódcą płk Grzegorzem Parolem oraz burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys.
Goście złożyli dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Major Józef Kasperowicz urodził się13 grudnia 1918 roku w Morgowiczach k. Lidy. W 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej, w której bohatersko walczył jako partyzant z okupantem niemieckim. Pseudonim ,,Bystry’’ otrzymał będąc żołnierzem 77 pułku piechoty AK. W 1946 roku został aresztowany przez NKWD, skazany na 10 lat więzienia i wywieziony na Syberię. W 1956 roku wrócił do Polski i swoje życie związał z Sulechowem.
Major Józef Kasperowicz, pseudonim Bystry, obchodzi 103. urodziny. Życzymy dużo zdrowia! Zbigniew Płaczkiewicz
Pomimo swoich 103 lat w dalszym ciągu aktywnie działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Związku Sybiraków. Za swoją patriotyczną działalność został odznaczony: Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem Więźnia Politycznego, Krzyżem Zesłańców Sybiru oraz Odznaką Honorowego Sybiraka.

źródło: https://gazetalubuska.pl/major-kasperowicz-obchodzi-103-urodziny-z-tej-okazji-odwiedzili-go-zolnierze-z-sulechowa/ga/c11-15953917/zd/53593731

Skip to content